1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
دوشنبه, 08 شهریور 1395 ساعت 11:26

اعتیاد، بمبی زیر پوست شهر

وقوع یک اتفاق ناگهانی مثل زمین خوردن و خونریزی یک فرد با واکنش‌های مختلفی از سوی اطرافیان وی همراه می‌شود. غالباً افراد با هیاهو و ترس با این مسأله مواجه می‌شوند و هریک به دنبال اقدامی برای حل مشکل فرد مصدوم می‌گردند. در این شرایط نخستین اقدام علمی که توصیه می‌شود یک کلمه است «نترسید» چرا که در چنین مواردی مداخلات عجولانه نه تنها کمکی به فرد مصدوم نمی‌کند بلکه آسیب‌های جبران ناپذیری را برای او به بار می‌آورد.

طرد دختران معتاد راه چاره نیست

یکی از موضوعاتی که امروزه در جامعه نسبت به آن نگرانی وجود دارد، موضوع گرایش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر و روانگردان‌ها است. شاید در گذشته نه چندان دور تصور اینکه دختران جوان هم به سمت و سوی مواد مخدر گرایش پیدا کنند، دشوار بود ولی امروزه این تصور همچون گذشته دشوار به نظر نمی‌رسد بلکه باید اعتراف کرد که رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته است. واقعیتی که هم برای جامعه و هم برای خانواده‌ها بسیار تلخ است.

یکشنبه, 06 تیر 1395 ساعت 11:00

فرزندان اعتیاد

خانواده کوچک‌ترین واحد اجتماعی است که رابطه نزدیکی با سایر نهادها و ساختار کل جامعه دارد. مسئولیت جامعه‌پذیری در سال‌های ابتدایی زندگی فرد، برعهده خانواده است که تماس مستقیم، نزدیک و صمیمی با او داشته و آموزه‌های فردی و اجتماعی را به او یاد می‌دهد.

شنبه, 01 خرداد 1395 ساعت 16:04

ریتالین، قرص فریبنده شب امتحان

در بين كساني كه به صورت دائم و به مقدار زياد از اين دارو استفاده مي‌كنند، عوارض خاصي مثل لرزش، تب‌هاي طولاني‌مدت و تغيير ضربان قلب مشاهده مي‌شود. اين عوارض در افرادي كه از ماده ال‌اس‌دي (نوعي ماده روانگردان بسيار سنگين) استفاده مي‌كنند نيز مشاهده مي‌شود. بسياري از اين افراد مي‌گويند احساس مي كنند زير پوستشان چيزي شبيه كرم حركت مي‌كند يا داخل معده‌شان احساس مي‌كنند حشراتي در حال حركت هستند. اين حالات در افرادي كه مقدار زيادي ريتالين استفاده مي‌كنند نيز ديده مي‌شود. نكته مهم اين است كه ما بايد به جوانان خود درباره اثرات سوء اين گونه مواد آگاهي دهيم.

دوشنبه, 24 اسفند 1394 ساعت 20:55

باورهای شیشه‌ای برای زیبا شدن

دکتر هومان نارنجی‌ها پزشک متخصص بهداشت،کارشناس و پژوهشگر اعتیاد در روزنامه شهروند نوشت: مدت‌هاست که بحث ورود شیشه به آرایشگاه‌های زنانه مورد موضوع و نگرانی بود. درحال‌حاضر سوال این‌جاست که ریشه‌های استقبال برخی زنان از مصرف شیشه در آرایشگاه‌ها چه بوده است و آیا هنوز چنین افرادی وجود دارند یا خیر؟

یکشنبه, 18 بهمن 1394 ساعت 20:57

مساله اعتیاد و استراتژی كاهش آسيب

مساله اعتیاد و استراتژی كاهش آسيب

آيا اعتياد يك مساله اجتماعي (Social Problem) است؟ اگر پاسخ مثبت باشد، بلافاصله اين پرسش مطرح مي‌شود كه چه چيزي اعتياد را در ايران تبديل به مساله اجتماعي مي‌كند و يا مساله‌زايي اعتياد ناشي از كدام ابعاد و ويژگي‌هاي آن است؟ آيا مصرف مواد مخدر ماهيتا (يعني به صرف اينكه چيزي به نام مواد مخدر مصرف مي‌شود) يك معضل است، يا اينكه مساله‌زايي آن ناشي از برخي پيامدها و عواقب مخرب مصرف و وابستگي به آن است؟ پاسخ به اين پرسش زمينه را جهت طرح و دفاع از استراتژي كاهش آسيب Harm Redaction)) فراهم مي‌كند. بدين منظور تلاش مي‌شود ضمن مرور برخي معيارهاي مساله اجتماعي، ابعاد مساله‌زاي مصرف وابستگي به مواد مخدر و رابطه آن با استراتژي كاهش آسيب تشريح گردد.

یکشنبه, 18 بهمن 1394 ساعت 20:34

ترجمه تجربه

ترجمه تجربه

برای علاقمندان به علم تاریخ و تاریخ ­آموختگان، مجموعه 11 جلدی تاریخ تمدن ویل دورانت نامی آشناست. اگر گرایش­ های علوم انسانی بخواهند تحقیق جامع و قابل اسنادی داشته باشند، یکی از منابع قابل اعتنا و اعتماد، همین مجموعه است. از نکاتی که در این کتاب بارها به عنوان یک درس و عبرت تاریخی با مثال، کنایه، روایت و ... به آن اشاره شده است، تکراری بودن رخ­دادهای تاریخی است. اتفاق­ هایی که سرنوشت قوم­ ها و تمدن را دگرگون ساخته است. از نظر کسانی که در کوران و قلب این رخدادهای تاریخی (مثل جنگ، بحران اجتماعی، انقلاب و ...) قرار دارند، ممکن است اتفاق­ ها بدیع و بسیار هیجان ­انگیز باشد؛ غافل از آن که پیشینیان نیز با آن دست و پنجه نرم کرده ­اند.

اختلال حافظه، توهم، بدبینی و جنون روانی، سوغات مصرف شیشه است.                              والدین گرامی: با پرهیز از تحقیر، تنبیه بدنی و مقایسه، آسیب پذیری فرزندتان را در برابر اعتیاد کاهش دهید.                              باور نادرستی که خیلی ها را معتاد کرد: اگر ظرفیت داشته باشی، مصرف تفریحی مواد معتادت نمی کند.                             نوجوان عزیز: اعتیاد با این جملات شروع می شود: بیا امتحان کن، فقط یکبار.                             این خانواده ها مراقب باشند: خانواده های از هم پاشیده، بی بند و بار، سخت گیر و کم اطلاع در مورد اعتیاد.